BOLU BAROSU YAŞANAN ÇOCUK İSTİSMARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Bolu Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının çocukken bir tarikat üyesiyle evlendirilip yıllarca cinsel istismara maruz bırakılmasına tepki gösterdi.

BOLU BAROSU YAŞANAN ÇOCUK İSTİSMARINA TEPKİ GÖSTERDİ
8 Aralık 2022

Haber: Hızır İlyas Yıldırım

İsmailağa Cemaati ile ilişkili Hiranur Vakfı’nı kuran Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını müritlerden biri ile imam nikahıyla evlendirmesi ve çocuğun yıllarca istismara uğramasına tepkiler çığ gibi büyüyor.

Bolu Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, yaptığı yazılı açıklama ile yaşanan olaya ve ülkedeki çocuk istismarına dikkat çekti.

Bolu Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi; “Ülkemizin yıllardır çözülmeyen ve çözülmek istenmeyen en büyük sorunlarından biri istismar ve ihmal edilen mağdur çocuklar. Kamuoyu İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken evlendirdiğinin görüntüleri ile sarsıldı. Dünyada her iki saniyede bir kız çocuğu zorla evlendiriliyor sosyal kültürel etkenler ve toplum gelenekleri gereği böyle olduğu savunuluyor ve 700 milyonu aşkın çocuğun hayallerine veda etmesine göz yumuluyor. Çocuk gelin yoktur. İstismara uğrayan çocuk vardır. Ailesinin göz yummasıyla sistematik olarak istismara uğrayan, toplumun hoş görmesiyle çocukluk hayallerine veda eden, eğitim sisteminin boşlukları yüzünden okuyamayan çocuklar, kişisel çıkarlar uğruna mağdur edilen, istismar ve ihmal edilen çocuklar. Ülkenin bu temel sorunu çözüme kavuşturulana dek mağdur olan herkesin yanında olacağımızı, bu ahlaksızlıklara, hukuksuzluklara sesimiz çıktığı kadar bıkmadan, usanmadan, sonuna kadar hukukun üstünlüğü çerçevesinde ‘Dur’ diyeceğimizi, çocuğun ve çocuğun haklarını savunmaktan vazgeçmeyeceğimizi tüm kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

8 YAVRUSU OLAN KÖPEĞİ DÖVEREK KATLETTİLERBOLU'DA GÖREVLİ İMAMDAN SKANDAL SÖZLERYAYLALARDA YIKIMLAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYORBOLU'DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI GENÇ KADIN YARALANDI
sanalbasin.com üyesidir