ERPİLİÇ’TE ORUÇ TUTMAYAN İŞÇİLERE YEMEK VERİLMEDİĞİ İDDİASI

Bolu’da, Erpiliç ve Bolca Hindi fabrikalarında çalışan ve oruç tutmayan işçilere yemek verilmediği iddia edildi. Fabrika yönetiminin, işçilerden oruç tutmaya engel sağlık sorunu olup olmadığına dair rapor istendiği öne sürüldü.

ERPİLİÇ’TE ORUÇ TUTMAYAN İŞÇİLERE YEMEK VERİLMEDİĞİ İDDİASI
19 Nisan 2022

HABER: HIZIR İLYAS YILDIRIM

Bolu’da, yaklaşık 3 bin kişinin çalıştığı Erpiliç Tavuk Fabrikası ve yine bu firmaya ait Bolca Hindi Fabrikasında oruç tutmayan işçilere yemek verilmediği iddia edildi. Konu ile ilgili bir bildiri paylaşan Sol Parti Bolu İl Başkanlığı, söz konusu iddia ile işçilerin yaşam haklarına saldırı olduğunu bildirdi.

“YAPILAN KEYFİ UYGULAMA KABUL EDİLEMEZ”

Sol Parti Bolu İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi; “Kurulduğu günden bu yana işçilerin emeği ile büyüyen, pandemi döneminde en kötü koşullarda bile servetine servet katmaya devam eden Erpiliç ve Bolca Hindi fabrikalarında Ramazan ayının başından bu yana oruç tutmayan işçi arkadaşlarımızın gündüz vardiyasında yemek ve çay mola hakkı gasp edilmiş durumda. Yüzlerce işçiden gelen tepki üzerine yemek yerine sandviç verilse de çay molaları hala işçi arkadaşlarımızın elinden alınmaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra fabrika yönetimleri tarafından yine oruç tutmayan işçi arkadaşlarımızdan sağlık raporu istenmektedir. Kötü çalışma koşullarının tavan yaptığı, iki vardiyalı sistemde mesailer ile birlikte artan çalışma saatlerinin yanı sıra işçi arkadaşlarımızın herhangi bir iş güvencesinin ve sendikal haklarının da bulunmaması sömürü çarkının azgınlaşmasına da yol açmıştır.”

“İNSANCA YAŞAM HAKKI ENGELLENEMEZ”

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi; “Bir yandan yaşanan ekonomik kriz, asgari ücret ile çalışan Erpiliç ve Bolca Hindi işçilerini derinden sarsarken; diğer yandan da fabrikalarda yaşanan yemek ve çay molası gibi en temel hakların engellenmesi yaşam haklarına saldırıdır. İşverenin en temel hakları bile gasp etmesi ancak tüm emekçilerin birliğiyle bertaraf edilebilir.”

4 yorum yapılmış

 • Köroğlunun Torunu19 Nisan 2022 - 17:04
  Ben orucu da diğer ibadetlerimi de Allah için ve kendim için yapıyorum. İslamiyet zorlama yoktur. Dini kurallardan önce insani, ahlaki ve etik kurallarıa uymak zorundayız. Siz kimsinizki insanlara böyle zulüm yapıyorsunuz. Önce kul hakkı yemeyin. Çalışanlarınızın alnının terinin hakkını verin.
 • Aaaa20 Nisan 2022 - 09:00
  İddia değil gerçekler maalesef
 • Kara ahmet 23 Nisan 2022 - 22:09
  Fabrikada çalışan bir işçiyim sol partiden Allah razı olsun sesimize ses oldular şimdi yemek yiyebiliyorum..
 • Erpiliç işçisı24 Nisan 2022 - 12:09
  Anlatilanlar tamamen dogruyu yansitiyor yaklasik 10 senedir erpilicde calisiyorum ve her ramazan ayni sıkıntıyı yasiyoruz sesimize kulak verin

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

8 YAVRUSU OLAN KÖPEĞİ DÖVEREK KATLETTİLERBOLU'DA GÖREVLİ İMAMDAN SKANDAL SÖZLERYAYLALARDA YIKIMLAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYORBOLU'DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI GENÇ KADIN YARALANDI
sanalbasin.com üyesidir