BAİBÜ'DEN TÜBİTAK'A 4 İDDİALI PROJE

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), TÜBİTAK’ın Eylül ayında Gaziantep’te gerçekleştirilecek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest 2020’ye, 4 iddialı projeyle katılıyor.

BAİBÜ'DEN TÜBİTAK'A 4 İDDİALI PROJE
10 Haziran 2020

BAİBÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde eğitim gören öğrencilerden oluşan proje ekipleri, Dekan Prof. Dr. Ömer Özyurt ve danışmanlar Prof. Dr. Murat Pakdil, Doç. Dr. A. Osman Emiroğlu, Dr. Öğr. Üyesi Nihat Daldal ve Dr. Öğr. Üyesi Şafak Kayıkçı ile Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’yı makamında ziyaret ederek, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı T3 Vakfı destekli yarışma projelerini tanıttılar.

Döner Kanat Kategorisinde “İstikbal”

BAİBÜ’nün ilk projesi, festivalde Döner Kanat kategorisinde yarışacak ‘İstikbal’ adlı insansız hava aracı olacak. Kavramsal tasarım raporu TÜBİTAK’a teslim edilen İstikbal projesi, 336 takım arasından 80 puan alarak 55’inci sırada ikinci aşamaya geçmeye hak kazandı. Detaylı tasarım aşamasında olan proje, 10 Ağustos 2020 tarihine kadar tamamlanarak TÜBİTAK yarışmalarına katılacak. Dr. Öğr. Üyesi Şafak Kayıkçı danışmanlığındaki proje ekibi, Mehmet Yüksel Kütükoğlu, Cavit Sevinç ve Burak Tuncer’den oluşuyor.

Yeni “BAİBÜ BGM-1”

Döner Kanat Kategorisinin ikinci aracı olan BAİBÜ BGM-1’in çalışmaları başarıyla tamamlayarak, TÜBİTAK Teknofest yarışmalarına hazır hale getirdiler. Ekip, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni ve Bolu’yu en iyi şekilde tanıtmayı ve ismini ödül sıralamasına yazdırmayı hedefliyor. Danışmanlığını Prof. Dr. Murat Pakdil’in yaptığı ekip, takım kaptanı Muaz Türkmen ile 8 kişiden oluşuyor.

Ötüken Roket Takımının Roketi Tümüyle Yerli

Dr. Öğr. Üyesi Nihat Daldal danışmanlığında Teknoloji, Bilim ve Proje Öğrenci Topluluğu bünyesinde oluşturulan Ötüken Roket Takımı ise, T3 Vakfı’nın düzenleyeceği roket yarışmasına Alçak İrtifa (1500mt) kategorisinden katılıyor. 10 kişiden oluşan proje ekibi, yarışmanın ön elemelerini başarıyla tamamladı. Tüm elektronik ve mekanik sistemleri yerli olarak üretilen Ötüken’in hedefi, final aşamasından sonra atış hakkı kazanması.

Ayvaz İddiasını Sürdürüyor

TÜBİTAK yarışmalarında Üniversitemizi başarıyla temsil eden Ayvaz Elektromobil de yarışmalara hazır. Doç. Dr. Osman Emiroğlu danışmanlığında yürütülen Ayvaz Elektromobil Projesi’nin Takım Kaptanı Enes Kalafat ve Kaptan Yardımcısı Muhammet Sefa Çalk, TÜBİTAK Teknofest hazırlık süreçleri ve Ayvaz Elektromobil’in durumu hakkında Rektör Alişarlı’ya bilgi verdiler.

Rektör Alişarlı: “Genç Yeteneklerimiz Milli Teknoloji Hamlesine İvme Kazandıracaklar”

Rektör Alişarlı, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek,“TÜBİTAK Teknofest 2020’de Üniversitemizi temsil edecek proje ekiplerini kutluyorum. Özellikle TÜBİTAK bünyesinde düzenlenen yarışmalar tatlı rekabetle birlikte, gençlerimizin kendilerini deneyebilecekleri, geliştirebileceği ortamlar oluşturuyor. Yükseköğrenimlerini sürdüren ya da tamamlayan genç beyinlerimizin bu yarışlara katılımlarıyla, ülkemiz adına bilim, teknoloji ve üretime katkı sağlayan ve Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuna katkıda bulunan uluslararası standartlarda nitelikli projeler yapabildiklerini görüyoruz. Üniversite olarak biz de akademik birikimini gençlerimizin hizmetine sunarak bu vizyona katkı yapacak ortamları gençlerimize sunmak için çalışıyoruz. Üniversitemizden şimdilik dört önemli projemiz var. Bu projeleri artıracak çalışmalara devam ediyor ve proje ekiplerine her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Ortaya çıkan bu ürünleri görmek bizleri çok memnun ediyor, gururlandırıyor. Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest 2020’ye katılacak tüm öğrencilerimizi ve danışman öğretim üyelerimizi tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

8 YAVRUSU OLAN KÖPEĞİ DÖVEREK KATLETTİLERBOLU'DA GÖREVLİ İMAMDAN SKANDAL SÖZLERYAYLALARDA YIKIMLAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYORBOLU'DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI GENÇ KADIN YARALANDI
sanalbasin.com üyesidir