İSA SAYIN'DAN 15 TEMMUZ MESAJI

Saadet Partisi Bolu İl Başkanı İsa Sayın, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü olması dolayısıyla bir açıklama yayınladı.

İSA SAYIN'DAN 15 TEMMUZ MESAJI
15 Temmuz 2021

Sayın yayınladığı açıklamada, “Kimse, 15 Temmuz'u siyasi çıkarları uğruna kullanmaya kalkışmamalıdır. Ve bilinmelidir ki; 15 Temmuz'u gerçek manada anlamak sloganlarla ve gösterişli kutlamalarla değil 15 Temmuz'dan ders çıkarmakla mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Bolu İl Başkanı İsa Sayın, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü olması dolayısıyla bir basın açıklamsı yayınladı. Sayın yayınladığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“15 Temmuz Darbe Girişimi'nin yıl dönümü. Sözlerimin hemen başında bu menfur girişime büyük bir cesaret ve kararlılıkla karşı koyan aziz milletimize şükranlarımızı sunuyor, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Cenab-ı Allah, ülkemize ve milletimize bir daha 15 Temmuz'lar yaşatmasın. Bugün bu vesileyle bir kez daha ifade ediyoruz; darbeye teşebbüs eden, cunta hareketinin içinde yer alan, milletine kurşun sıkan kim varsa en ağır şekilde hesap sorulmalı ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Ancak kurunun yanında yaş, suçlunun yanında masumun canı da asla yanmamalıdır. Şu 5 yıllık süreçte çok can yandı bunlar da artık bir an evvel telafi edilmeli; 15 Temmuz ve sonrası sürecin yaraları hızla sarılmalıdır. 15 Temmuz, topyekûn bir milletin direnişidir. Tek bir partinin başarısıymış gibi göstermeye yönelik çaba ve söylemlerden de artık vazgeçilmelidir.”

“15 TEMMUZ'DAN DERS ÇIKARILMALIDIR”

“Kimse, 15 Temmuz'u siyasi çıkarları uğruna kullanmaya kalkışmamalıdır. Ve bilinmelidir ki; 15 Temmuz'u gerçek manada anlamak sloganlarla ve gösterişli kutlamalarla değil 15 Temmuz'dan ders çıkarmakla mümkün olacaktır. Adaletten uzaklaşmanın, "ya bizden taraf olursun ya da bedelini ödersin" anlayışının, günü birlik çıkarlar için devletin tüm ayarlarını bozmanın bedelinin ne kadar ağır olduğunu 15 Temmuz'da yaşadık. İktidarda kalabilmek için kurulan yanlış ittifakların ve bu yanlış ittifakların devam edebilmesi uğruna kurulan yanlış ilişkilerin ülkemize ne kadar pahalıya mâl olduğunu 15 Temmuz'da gördük. Suçlu-masum ayırt etmeden, kendisine en ufak itirazda bulunan herkesi peşinen hain-suçlu ilan etmenin, atamalarda, işe alımlarda ehliyet ve liyakat yerine siyasal sadakati gözetmenin hangi sonuçlara sebep olabileceğini 15 Temmuz'da hep birlikte yaşayarak gördük. Bunca tecrübe ortadayken, 15 Temmuz öncesinin yanlışlıklarının 15 Temmuz'dan sonraki süreçte de devam ettiriliyor olmasının, gelecekte milletimize ve ülkemize çok daha ağır bedeller ödeteceği unutulmamalıdır. Şair İsmet Özel'in ifadesiyle “Eğer şimdiye kadar başımıza gelenler bize bir şey öğretmediyse, bundan sonra bildiklerimiz hiç işe yaramayacaktır.

“OLAĞANÜSTÜ HAL KALICI BİR DÜZENE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ”

“15 Temmuz, yeni bir başlangıç için önemli bir fırsattı fakat bu fırsat ne yazık ki iktidar tarafından güzel ve doğru değerlendirilmedi. Doğası gereği kısa süreli olması gereken olağanüstülük halinin kalıcı bir düzene dönüştürülmesi, demokratik düzeni ve sistemi tahrip edecek, adalete olan güveni sarsacak pek çok söylem, politika ve ilişkinin güçlenmesine yol açtı. Beka ve güvenlik endişesinin beslediği psikolojiyle toplumun, geçici bir süre için kabullendiği bu siyasi iklimin, iktidar tarafından kalıcı hale getirilme teşebbüsüne insanımız artık razı değildir. 15 Temmuz'dan bugüne on binlerce insan hakkında işlem yapıldı, binlerce insan gözaltına alındı ve tutuklandı, yüzlerce kurum kapatıldı ve yine 150 bin civarında insanın işine son verildi. Ve bu süreçte görüldü ki adaletsizliğin borsaları kurulmuş. Parası olan, bir yerlerden torpil bulanlar paçayı kurtarırken; mağdur ve gariban vatandaşlar haksız yere cezaevine atıldı ve ekmeğinden edildi. 15 Temmuz sonrası yaşanan süreçte mağdur olanların sesi daha ne kadar duymazdan ve görmezden gelinecek?”

“MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİDİR”

“Bu insanlar, bu ülkenin vatandaşları değil mi? Onlarca kişi bu süreçte intihar etti, yine onlarcası cezaevinde hayatını kaybetti. Hiçbir suçu olmayan askeri öğrenciler yıllardır cezaevinde. Hayatını kaybettikten sonra görevine iade edilenler oldu, yıllarca cezaevinde yattıktan sonra pardon denilenler oldu. Ve hâlâ beraat ettiği halde, görevine iade edilmeyen binlerce insan var. Bu nasıl mantık? İnsanın aklı almıyor, vicdanlara sığmıyor. Buradan açıkça ifade ediyoruz; artık yeter. Bu duruma bir son verilmeli, herkes suçlu, herkes hain, bir tek biz tertemiziz anlayışı son bulmalı, zayıflara, güçsüzlere, arkası olmayanlara her türlü zulmü reva gören bu düzen değişmelidir. Özgürlüğünden, işinden, ekmeğinden, hayatından edilen insanların mağduriyetleri bir an evvel giderilmelidir.”

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.