ERSAN TÜRKOĞLU: "MAĞDUR ESNAFIMIZIN SESİNİ DUYUN" DEDİ

CHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu, İktidara ve AK Parti’nin Bolu milletvekillerine seslenerek, “Mağdur olan esnafımızın sesini duyun” dedi.

ERSAN TÜRKOĞLU: "MAĞDUR ESNAFIMIZIN SESİNİ DUYUN" DEDİ
10 Aralık 2020

Ersan Türkoğlu, ilde faaliyet gösteren ve kısıtlamalar nedeniyle iş yapamaz hale gelen esnafları ziyaret etti.

Ziyaretlerinin ardından bir açıklama yapan Türkoğlu,”AKP iktidarı ekonomik kaygıları yüzünden coronavirüs salgınıyla ile  mücadele edememiştir. Bugün ne yazık ki Türkiye coronavirüs salgının da hızla ikinci dalganın etkisi altına girmiştir. Kasım ayının sonuna doğru açıklanan yeni tedbirlerle birlikte, lokanta, kafe, restoran gibi yeme içme sektöründe çalışan yüzbinlerce insanımız açlık mı sağlık mı ikilemine düşürülmüştür. Bildiğiniz gibi pandemi tedbirleri kapsamında herhangi bir sektörel destek olmadan alınan kısıtlama kararları ile kafe, restoran ve yeme içme mekânları sadece paket servise ile hizmet verir hale getirildi. Benzer bir kapanma kararını ülkemizden haftalar önce alan AB üyesi ülkeler bu paralelde işletmelerine milyarlarca Euro'luk destek paketi de açıklamıştı. Ülkemizde ise esnafımız, işletmeler ve çalışanları zincirleme iflas tehlikesi ile karşı karşıya bırakılmıştır. “ dedi.

ESNAFIN İŞLERİ YÜZDE 80 AZALMIŞ

Türkoğlu, açıklamasının devamında şöyle dedi: “İlimiz de faaliyet gösteren ve bu kısıtlamalardan etkilenen esnafımızı ziyaret ederek bu süreçte yanlarında olduğumuzu hissettirmek istiyoruz. Esnafımızın sorunlarını duyurup, çözüm önerilerini, beklentilerini dillendirmek için elimizden geleni yapacağız. Ziyaretlerimizin ilk gününde, ziyaret ettiğimiz esnafımızın tamamı ağız birliği edercesine işlerinin %80 azaldığını ifade ettiler. Özellikle sulu yemek çıkaran esnafımızın Paket Servis ve Gel Al uygulamasına dâhil olmalarının mümkün olmadığını, müşterinin paketlenmiş sulu yemek, çorba çeşitlerini tüketmediğini net olarak gördük. Uygulanan kısıtlamanın sektörün %30’nu  oluşturan ve ilimizde de çokça şubesi olan Fast-Food zincirlerine yaradığı su götürmez bir gerçek. AKP iktidarı AVM’lerde, dinlenme tesislerinde hizmet veren zincir restoranlara her hangi bir kısıtlama getirmezken, lokanta esnafımızı da yıllardır paket servis yapan Uluslararası ve Ulusal Fast- Food zincirleri karşısında haksız bir rekabetle baş başa bırakmıştır. Bugün yiyecek-içecek sektöründe faaliyet gösteren esnafımız yaptığı ciro ile personel giderlerini, dükkân kirasını, elektrik parasını, doğalgaz faturasını, bankaya olan kredi borcunu ödeyemeyeceğinin farkında. İlk dalgada 75 gün dükkânını kapatan esnafımız, ikinci dalgada sadece paket servisle kaç gün yâda kaç ay hizmet vereceğini bilmiyor. Yani önünü göremiyor.  Covid  ile mücadelenin bütün vatandaşlarımızın ve sektörlerin dâhil edildiği uzun süreli sokağa çıkma yasağı ile çözüleceğini bilimi insanları net olarak söylüyor. Ziyaret ettiğimiz esnaflarımız da covidvirüsünden biran önce kurtulup normalleş sürecine dönmek için hükümetin böyle bir karar alması gerektiğine inanıyor. Ekonomisi ülkemizden çok daha kötü olan İran da bile 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmişken ülkemizde bunun yapılmasının imkânsız olarak görülmesi düşündürücüdür.”

MİLLETVEKİLLERİNE SESLENDİ

Mağdur esnafın sıkıntılarına AK Parti’nin Bolu Milletvekilleri tarafından çözüm bulunması gerektiğine dikkat çeken Türkoğlu, açıklamasının devamında şunları kaydetti: “İlimizin Milletvekillerine, Cumhur ittifakının il ve ilçe başkanlarına sesleniyorum; mağdur olan esnafımızın, işsiz kalmaktan korkan işçimizin sesini duyun ve duyduklarınızı Genel Merkezinize söyleyin. İnsanımızı sağlıyla, ekmek parasının arasında bırakmayın. Esnafımız, yanında çalışan işçimiz karamsar, kaygılı, stresli, geceleri uyuyamıyor. Siyasetle uğraşan bizler bu insanlarımızın vebalini taşıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler sorumluluklarımızın farkındayız. Covidvirüsü salgınına rağmen gerekli önlemleri alarak Bolu'daki Esnafımızı ziyaret ederek yaşadığı sorunları korkmadan ve yüksek sesle söyleyeceğiz. Çünkü biliyoruz; gerçeği anlatan her cümle kurşun gibidir. Yalan söyleyenin canını acıtır. Ya doğru olanı yapmasına vesile olur. Ya da yalan söyleyenin itibarını öldürür.”

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

8 YAVRUSU OLAN KÖPEĞİ DÖVEREK KATLETTİLERBOLU'DA GÖREVLİ İMAMDAN SKANDAL SÖZLERYAYLALARDA YIKIMLAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYORBOLU'DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI GENÇ KADIN YARALANDI
sanalbasin.com üyesidir