TANJU ÖZCAN'DAN BOLU'DA EVLENECEKLERE KÖTÜ HABER

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu'da ikinci evliliğini yapacak olanlardan 5 bin TL, üçüncü evliliğini yapacak olanlardan ise 50 bin TL nikah ücreti alacaklarını söyledi.

11 Kasım 2021

Haber :Hızır İlyas Yıldırım

Başkan Özcan, Bolu Belediyesi’nde gazetecilerle bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz aylarda kentte yaşayan yabancı uyrukluların su ve katı atık vergilerine 10 kat zam yapacağını söyleyen ve bu açıklaması oldukça ses getiren Tanju Özcan, bu sefer de belediyede resmi nikâhlarını kıydırmak isteyen yabancı uyruklulardan almayı planladıkları ücretlere ilişkin bilgi verdi. Başkan Özcan, ikinci evliliğini yapacak olan Türk çiftlerden 5 bin, üçüncü evliliğini yapacak olan Türk çiftlerden 50 bin ve yabancı uyruklu çiftlerden 100 bin TL nikah ücreti alacaklarını söyledi.

“YABANCILARDAN 100 BİN TL RESMİ NİKÂH ÜCRETİ ALINACAK”

İlk evliliğini yaban Türk çiftlerden normal nikâh ücreti tarifesi alacaklarını söyleyen Özcan, “Evlenecek olan taraflardan ikisinin de ilk nikâhı ise nikâhları ucuz olacak. Taraflardan birinin ikinci nikâhı olması halinde nikâh ücreti 5 bin TL alacağız. Taraflardan birinin üçüncü nikâhı olması durumunda da nikâh ücreti olarak 50 bin TL alacağız. Taraflardan birisinin ve ya ikisinin de yabancı uyruklu olması halinde nikâh ücreti 100 bin TL olacak.” dedi.

“BOLU’YA YERLEŞMESİNLER İSTİYORUZ”

Belediyede kıyılacak olan resmi nikâh ücretlerini artırmalarındaki gerekçeleri sıralayan Özcan, “Saydığım ilk üç madde aileyi korumak, boşanmamayı özendirmemek içindir. Anayasa’nın 74. ve 76. Maddelerine göre aile bütünlüğünü korumak için bunu yapıyoruz. Peki, tarafların birinin ya da ikisinin yabancı uyruklu olması halinde alacağımız nikâh ücretiyle neyi kastediyoruz? Burada iki şeyi kastediyoruz. Birincisi; hanımı ölen amcamız gidiyor yabancı bir kadını getiriyor. Ondan sonra da dolandırılıyor. Bu amcamızın yabancı uyruklu biriyle evlenmesinden kendi çoluğu çocuğu sıkıntılı. Yani miras hukuku konusunda sıkıntılar yaşanıyor o evde. İkincisi ise yabancı uyruklular Bolu’da evlenmesin, Bolu’ya yerleşmesin, Bolu’da çoluk çocuk sahibi olmasın diye bu düzenlemeyi yapıyoruz. Ülkelerine dönsün istiyoruz.” diye konuştu.

 “ZİNAYI SUÇ OLARAK YENİDEN TCK’YA KOYSUNLAR”

Başkan Özcan, AK Parti İktidarı döneminde Türk Ceza Kanunu’nda suç olmaktan çıkarılan zina ile ilgili ise şöyle dedi; “Bazıları bize ‘Sizin bu yapacağınız imam nikâhını yaygınlaştırır mı?’ diye sordu. Böyle düşünenlerin ve Hükümetin bu gibi bir kaygısı varsa bilinsin ki zinayı suç olmaktan AK Parti Hükümeti çıkardı. Zinanın suç olmaktan çıkarılmasının ardından Türkiye’deki boşanma oranları hızla arttı. Bu yüzden zinanın suç olması yeniden Türk Ceza Kanunu’na konulmalıdır. Bu kararımızı Bolu Belediyesi Meclisi’ne sunacağız. Oybirliğiyle kabul edileceğini düşünüyoruz. Bu önergeyi muhalefet meclis üyelerinden kabul etmeyenlere de şu soruyu sorarım. Kardeşim ikinci evlilik peşinde misin? Üçüncü evlilik peşinde misin? Buna hayır oyu veren meclis üyeleri gerekçesini önce eşine sonra da topluma anlatacak. Bundan sonra nikâh ücreti çok pahalı diye gayrimeşru bir şekilde birlikte yaşamalar artacağı endişesi taşıyorsa birileri, zinayı tekrar Türk Ceza Kanunu’na suç olarak koyacak. Muhafazakâr bir iktidarsan zinayı yeniden suç olarak kanuna koymalısın. Hiçbir iktidarın aklından zinayı suç olmaktan çıkarmayı TCK’dan çıkarmak gelmemiş, en muhafazakâr olan iktidar ikinci yılında bunu suç olmaktan çıkarmış."

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

8 YAVRUSU OLAN KÖPEĞİ DÖVEREK KATLETTİLERBOLU'DA GÖREVLİ İMAMDAN SKANDAL SÖZLERYAYLALARDA YIKIMLAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYORBOLU'DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI GENÇ KADIN YARALANDI
sanalbasin.com üyesidir