BOLU'DA SU SAYAÇLARI ÜCRETSİZ DEĞİŞİYOR

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, dijital su sayaçlarından mekanik su sayaçlarına dönmek istediklerini söyledi. Başkan Özcan, mekanik saat takma işleminin ücretsiz olarak uygulanacağını bildridi.

BOLU'DA SU SAYAÇLARI ÜCRETSİZ DEĞİŞİYOR
12 Ocak 2021

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu’daki su saati sayaçları hakkında açıklamalarda bulundu. Dijital su sayaçlarının kalibrasyon sürelerinin bittiğini ve mekanik saate dönmek istediklerini dile getiren Başkan Özcan, “2007 yılında Bolu Belediyesi aldığı bir meclis kararı ile ‘akıllı dedikleri’ dijital saatlere geçme kararı almış. Ben her konuşmamda söylüyorum. Maalesef her dijital saat akıllı olmuyor. Şu anda Bolu’daki 80 bin 692 sayacın 66 bininin yani yüzde 81’inin kontrolü yapıldı. Sorunsuz çalışan saatlerin oranı yüzde 50. Saatlerin yarısı sorunsuz çalışıyor. Diğer yarısı ise sorunlu çalışıyor. Sorunlu çalışıyor demek ne demek? Eksik ölçüyor, fazla ölçüyor, hiç ölçmüyor… Örneğin sen 100 TL’lik su alıyorsun. Sistem bunu bazen 150 TL diye okuyor. Bazen de 60 TL gibi okuyor. Vatandaş geliyor ‘Ben eskiden 50 TL’lik su alıyordum. Bana iki ay yetiyordu. Siz suda indirim yaptığınız halde daha kısa sürüyor’ diyor. Bunun temel sebebi saatlerinin yarısının arızalı hale gelmesi” dedi.

 

“‘PARANI PEŞİN VER. SUYUNU AL’ MESAJI VERİLDİ”

Başkan Özcan, “2007 yılında bu sisteme niye ve nasıl geçildi? Bu sisteme geçilmesinin temel sebebi halkın suya rahat erişimi değil, parayı peşin alma kaygısı. İşin sosyal tarafından bakarsak ‘Paranı peşin ver. Suyunu al’ mesajı verildi. Suyun temel bir ihtiyaç olduğu da unutuldu. Bu sisteme Yüksel Ceylan başkan iken geçilmek istenmişti. Red oyu verenlerden bir tanesi de bendim. O zaman geçilmemişti. O zamanlar ‘İnsanların parası olmadığında suyunun da olmaması kabul edilmez’ diyerek reddetmiştik” diye konuştu.

 

“VATANDAŞ MECBUR KALMIŞ”

Geçmişte alınan karar ile mekanik saatten dijital saate geçildiğini ve değişim sırasında vatandaşların serbest bırakılmadığını dile getiren Tanju Özcan, “Böyle bir sisteme geçmeye gerek yoktu. Bolu’da mekanik saat kullanılırken mekanik saatteki ücret tahsilatı yüzde 85’in altına düşmemiş, yükse 97’ye kadar da çıkmış. Yani Bolulular borcuna sadık kalmış. Burada sadece belediye parayı peşin alıp kullanabilmek için sistem değiştirmiş. Peki böyle bir uygulamaya geçerken vatandaşı serbest bırakmış mı? Bırakmamış. Bir ihale gerçekleştirmiş. Manas diye bir firma gelmiş. Tekel gibi. Türkiye’de iki tane firma var. Bir tanesi de Bolu’ya gelmiş. Herkese ‘Mekanik saatten dijital saate geçeceksiniz’ dememişler. Ne demişler biliyor musunuz? ‘Mekanik saat kullanmak istersen konut için bin 400 TL teminat bedeli yatıracaksın. İş yeri isen 2 bin TL teminat bedeli yatıracaksın’ demişler. Vatandaş da ‘Bin 400 TL teminat bedeli yatıracağıma, 450 TL’lik dijital saate geçerim’ demiş. Mecbur kalmış” şeklinde konuştu.

 

“SAATLERİN HAKKINDA BAZI ŞEYLERDEN BAHSETMEMİŞLER”

Saatlerin değişimi yaparken saat ömründen ve kalibrasyon konusunda vatandaşların bilgilendirilmediğini söyleyen Başkan Özcan, “Bu saatlerin hakkında bazı şeylerden bahsetmemişler. 10 yıllık ömürleri olduğunu ve 10 yıl sonra kalibrasyon yapılması gerektiğinden bahsetmemişler. Biz göreve geldiğimiz zaman 15 bin saatin kalibrasyon süresi dolmuştu. Şu anda 25 bini geçti. Bu hızla devam ederse seneye 40 bini bulacak. Kalibrasyon yasa gereği yapılması gereken bir işlem. Sistem değişikliğine gitmemiz gerekiyor” dedi.

 

“SAATİN SORUNSUZ ÇALIŞIYORSA 170 TL BEDEL ÖDÜYORSUN”

Saatlerin denetimleri yapılırken sorunsuz çıkan saatler için vatandaşların cebinde 170 TL çıktığını belirten Başkan Özcan, “10 yılını doldurduysa ilgili firma geliyor. Bunu söküyor ve bir cihazı sokuyor içine. Saat sorunsuz olarak çalışıyor ise 100 TL kalibrasyon bedeli, 10 yıllık pil süresi dolduğu için 60 TL’lik pil ve yaklaşık 10 TL olan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na yatırılan harç bedeli çıkartıyorlar. Saat tamamen arızasız çıkarsa 170 TL bedel ödüyorsun. Peki 11’inci yılda arıza çıkarsa ne olacak? Onun bir garantisi yok. Saatte mekanik bir arıza çıkarsa da 120 TL ile 300 TL arasında değişen bir bedel ödüyorsun. Bu durumlarda da saatin yenilenmesi gerekiyor. O da 465 TL. Yüzde 50’lik dilime girip hiç saatinde arıza çıkmasa bile 170 TL bedel ödüyorsun” diye konuştu.

 

“BİZ ÜCRETSİZ OLARAK DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Vatandaşların Bolu Belediyesi’ne başvurdukları takdirde dijital saatleri mekanik saatler ile ücretsiz değiştireceklerini söyleyen Başkan Özcan, “Biz bu durumu araştırdıktan sonra vatandaşımıza ‘Kalibrasyon için cebinden para çıkmasın. Gelin biz sizin sayaçlarınızı ücretsiz olarak mekanik saat ile değiştirelim. Ev sahibi isen senden depozito da istemeyelim. Kiracı isen de ev sahibi ile sorun yaşamaman için 200 TL depozito alalım’ dedik. Biz tamamen ücretsiz olarak değiştireceğiz. Bu sefer de ‘Dijital saatteki su daha ucuz. Mekanik su daha pahalı’ dediler. Mekanik de büyük bir indirim yaptık. Şu anda güncel fiyatlar ile dijital saat 5,41, mekanik saat ise 4,88. Arada yaklaşık yüzde 15’lik bir fark var” diye konuştu.

 

“ARKADAŞLARIMIZ KALİBRASYON SÜRESİ DOLMUŞ EVLERE GİDİYORLAR”

Sayaçların yüzde 50’sinin arızalı durumda olduğunu dile getiren Başkan Özcan, “Bu bir zaruretten doğdu. Şu anda saatlerin yüzde 50’si arızalı durumda. Vatandaşlar bundan sonra ‘Ben 100 TL alıyordum 3 ay kullanıyordum. Şimdi ise 2 aya düştü’ diye sormasınlar. Su fiyatı düştü aslında senin daha fazla kullanman lazım ama işte saatin bozuk. Biz Türkiye’de hiçbir belediyenin yapmadığı bir şey yapıyoruz. Saati ücretsiz veriyoruz ve ücretsiz takıyoruz. Bunun için de arkadaşlarımız öncelikle kalibrasyon süresi dolmuş evlere gidiyorlar. Durumu anlatıyorlar değiştirmek isterlerse de bir değişiklik yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

“AKSİ TAKDİRDE SU PARALARINDAN CİDDİ BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU”

Bolu’da 6 bin tane su sayacının evin içinde olduğunu belirten Başkan Özcan, “Evlerin içinde olan saatler var. 6 bin tane saat. Bolu Belediyesi yanlış bir karar almış. 2-3 yıl bu karar yürürlükte kalmış. Sayacını istersen evinde tutabilirsin. 6 bin vatandaşımız da saatlerini evlerine almış. Çok üzülerek söylüyorum genellikle kasıtlı olarak bozulmuş olan dijital saatler de evlerin içindeki saatlerden çıktı. Saat evin içindeyse 15 Haziran 2021 tarihine kadar belediyeye başvurular halinde saatini dışarı çıkarma durumundaki masrafları da Bolu Belediyesi karşılayacak. Yeni tarife 1 martta devreye girecek. Vatandaşlarımıza bir an önce ‘Dijital saatlerini ücretsiz bir biçimde mekanik ile değiştirmesi için belediyeye başvursunlar’ dedik. Aksi takdirde su paralarından ciddi bir artış söz konusu olacak. Saatlerin kontrolü şu ana kadar yüzde 81 oranına ulaştı. Kolay değil. Arkadaşlarımız bu saatleri teker teker gidip kontrol ediyor. Yüzde 50’si sorunsuz çalışıyor. Bu oran da her geçen gün artıyor. İlk başladığımız zaman daha düşüktü. Gün geçtikçe daha da artmaya başladı” dedi.

 

“ALTTAKİ ‘APTAL’ DEDİKLERİ BOZULMUYOR”

Bolu Belediyesi’nin vatandaşlardan ve kamu kurumlarından su ücretleri konusunda alacaklı olduklarını ve bu alacak paraların ise bozuk su saatlerinden kaynaklandığını söyleyen Başkan Özcan, “Dijital su sayaçlarının tepesine sert bir cisim geldiği zaman akıllı dedikleri kısım bozuluyor. Biz saatin yanlış ölçtüğünü nereden anlıyoruz? Bunun içinde bir sayaç daha var. Mekanik sayaç. Vatandaş sadece buradan ibaret sanıyor. Alttaki ‘aptal’ dedikleri bozulmuyor. Gerçekten ne kadar su kullandığınızı ölçebiliyoruz. Dijital saatlerdeki sorunlardan dolayı Bolu Belediyesi vatandaşlarımızdan 1 milyon 755 bin TL alacaklı durumda. Bu ölçümü ‘aptal’ diye değiştirdikleri ama dijitalin içinde de kullandıkları mekanik saatlerden ölçüyoruz. Kamu kurumlarından da 100 bin TL’ye yakın bir alacağımız var” diye konuştu.

 

“BOLU’DAKİ SU SİTEMİ ÇÖKMEK ÜZERE”

Başkan Özcan, “Bu dönüşüm şart. Belediye meclisinde arkadaşlar itiraz ediyorlar. Bu tablonun nesine itiraz ediyorsunuz? Akıllı bir belediye başkanı yürüyen bir sistem olsa bu sistemi neden bozmak istesin? Biz bu saatleri ücretsiz değiştiriyoruz da cebimizdeki para ile satın alıyoruz. Neden cebimizden para ödeyerek vatandaşın saatini ücretsiz değiştirelim? Sorun büyük çünkü. Bolu’daki su sitemi çökmek üzere. Manas denen şirket Bolu’da 71 binin üzerinde saat satmış. Güncel rakamlar ile 3 milyon 255 bin TL para kazanmış. Parayı kazanırken iyi. Bolu’daki 80 bin sayacın 72 bine yakını dijitale geçtikten sonra satabileceği saat sayısı azalmış. Yılda 10 bin saat satacakken şimdi 300’e 500’e düşmüş Pazar iyice daralınca. 1,5 yıl önce 17 personel çalışırken benim geldiğim zamanda 7 personele düşürmüşlerdi ve 2 personele düşürme hazırlıkları içerisindeydiler. Ben ilk geldiğim zaman ‘Bolu’da kalibrasyon süresi geçmiş 15 bin tane sayaç varken personelin sayısını nasıl düşüreceksiniz? 2 personel işle bu hizmeti nasıl gerçekleştireceksin?’ dedim. Firma Bolu’ya saat satmaya gelmiş. Satarken de kimse ‘10 yıllık garantisi var. 10 yıl sonra değişmesi veya kalibre edilmesi gerekiyor’ dememiş. Kalibrasyon yapmak istemiyorlar. Çünkü biz kalibrasyon bedelini minimumdan yaptık. 100 TL kalibrasyon ve 60 TL pil fiyatı belirledik. Fiyatı beğenmedikleri için, saatlerin yenisini satmak istedikleri için kalibrasyon yapmaya yanaşmıyorlar” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: ADNAN KARABULUT

6 yorum yapılmış

 • Akay.akgun.12 Ocak 2021 - 19:25
  Ben.saati.degisirdim.eski.saata.300.adillar.belegiye
 • Turhan Şimşek 12 Ocak 2021 - 19:42
  Benim satim arizada yaklaşık 6ay oldu ben şimdi istersem yeni sisteme gecebilirmiyim gecersem de eski saatime geldiğinde yine tamir bedeli odeyecekmiyim
 • Kamil4 Şubat 2021 - 19:14
  Arkadaşım başkan dijital su sayaçları vatandaşı yanıltıyor dedi mekanik sayaç daha iyi dedi bizde mekanik saate geçtik 60 liraya aldığımız su 83 lira oldu 13 metreküp su vatandaşa sayaç üzerinden oyun oynandı buna göre 100 liraya aldığım suyu 160 liraya alıyorum birde bunu haber yapın fatura karşılaştırması yapın 46 liralık su harca 25 lira atık su bedeli öde yani suya yüzde 60 zam yapıldı birde bunu araştırın
 • Vatandaş6 Şubat 2021 - 13:53
  Her şey güze de, şimdi fatura geldi, dijital saate göre tam %50 pahalı... Madem mekanik saate geçişi teşvik edeceksiniz, geçen vatandaşı %50 pahalı tarife ile niye cezalandırıyorsunuz? Tarih 6 Şubat 2021. Bir senedir tarifenin ucuzlayacağı söyleniyor. Yılbaşından önce telefonda konuştuğum belediye yetkilisi, 1 Ocak 2021 itibariyle tarifelerin esitleneceğini söylemişti ama maalesef şu anda mekanik sayaca geçtiğim için aynı suyu %50 pahalı kullanıyorum. Biraz cid
 • ali23 Şubat 2021 - 08:22
  kim yalan söylüyo?
 • Ahmet28 Şubat 2021 - 16:52
  Vatandaştaki dijital şu saatinin fiyatıyla sizin taktığınız mekanik saatin fiyatı bir mi? Birde ücretsiz değiştiriyoruz diye laf cambazlığı yapıyorlar bu düpe düz milleti kazıklamak. Ben dijital şu saatimi bundan 2 sene önce 250 TL ye değiştirdim hayat pahalılığı sebebiyle şuanki fiyatı 500 TL den aşağı değildir sizin taktığınız mekanik saatin bedeli ise 110 TL 500-110= 390 TL bu fark vatandaşa ödenmek zorundadır.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

8 YAVRUSU OLAN KÖPEĞİ DÖVEREK KATLETTİLERYAYLALARDA YIKIMLAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYORBOLU'DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI GENÇ KADIN YARALANDIBUGÜN MANŞETTE ONLAR VAR
sanalbasin.com üyesidir