ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA İŞİTME TESTLERİNE GÖTÜRÜN

Bolu Evren İşitme Cihazları Firma Sahibi Kader Tut, çocuklarda işitime probleminin belirtilerini sıralayarak aileleri uyardı. İşte çocuklardaki işitme problemi belirtileri.

ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA İŞİTME TESTLERİNE GÖTÜRÜN
23 Temmuz 2020

Haber: Hızır İlyas YILDIRIM

Bolu’da işitme cihazları hizmetinde akla ilk gelen firmalardan biri olan Bolu Evren İşitme Cihazları Firma Sahibi Kader Tut, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Kader Tut, piyasada işitme cihazı yerine satılan ses yükselticilerin satışı, işitmeyi tetikleyen etkenler, koronavirüsün işitmedeki rolü, firmanın hizmetleri gibi birçok konuda bilgi verdi.

İŞİTME CİHAZI NASIL ALINIR?

İşitme problemi yaşayan bir kişinin yapması gerekenleri sıralayan Kader Tut, “İşitme cihazı almak için mutlaka bir kulak burun boğaz (KBB) doktoruna gidilmesi gerekiyor. Orada vatandaşlarımıza yapılan muayeneler ve tetkikler sonrası işitme cihazının reçetelendirmesi yapılıyor. İşitme sorunu yaşayan ve bu reçeteye sahip olan vatandaşlarımız da cihazlarını bizlerden temin edebiliyor. Vatandaşların işitme cihazlarını bizler gibi ruhsatlandırılmış işitme merkezlerinden alması gerekiyor. Bu cihazlar kesinlikle reçetesiz verilmiyor.” dedi.

SES YÜKSELTİCİLERDEN UZAK DURUN

Özellikle son yıllarda işitme problemi yaşayan vatandaşların işitme cihazı yerine ucuz olduğu için ses yükseltici cihazlara yöneldiğine dikkat çeken Tut, “İlk önce işitme cihazları ile ses yükselticilerin aynı şey olmadığını söyleyeyim. Bizi ve vatandaşlarımızı mağdur eden, sıkıntıya sokan durum piyasada işitme cihazı diye satılan ses yükselticilerdir. Vatandaşa herhangi bir yararı olmayan bu cihazlar işitme sorununu çözmediği gibi daha da kalıcı hasarlar oluşturuyor. Bunların satılması yasak. Yasak olmasına rağmen bir türlü önüne geçilemeyen bir sorun. Kulağa faydasından çok zararı olan bir üründen söz ediyoruz. Vatandaşlarımız bunları ucuz diye tercih ediyor. Sonucunda hem parasından oluyor hem de sağlığından. Bu tip dolandırıcılıklarda vatandaş mağdur oluyor. Yüzde 35 işitme kaybı varken bu onaysız ses yükselticileri takan vatandaşlar birkaç ay sonra bize yüzde 60 işitme kaybıyla geliyor. Zaten prosedüre göre yüzde 35 ve üzeri bir işitme kaybı olanların cihaz takmasına gerek vardır. Aslında aldıkları cihaz daha çok duymamalarını sağlıyor. Vatandaşlarımızın özellikle ruhsatlı işitme merkezlerinden işitme cihazlarını almaları onların sağlığı içindir. “ dedi.

7 YILDA 10 BİNDEN FAZLA CİHAZ TAKTILAR

İşitme problemi yaşayan hastaların cihaz talebini genelde kendilerinin karşıladığını dile getiren Kader Tut, “Biz ses yükseltici diye adlandırılan, onaysız hiçbir şeyi vatandaşımıza sunmuyoruz. Hastanelerde vatandaşlara yapılan işitme testlerini biz işitme cihazlarımıza uyguluyoruz.  Yani vatandaşların kulak kalıbı alınır ve onlara en uygun ve verimli işitme cihazı takılır. Herşey usulüne uygun ve devlet denetiminde yapılır. Biz sadece Bolu’da değil, çevre illerde de hizmet veriyoruz. Özellikle bizimler çalışan odyologlar eşliğinde evlere kadar giderek vatandaşlarımıza ücretsiz işitme testleri yapıyoruz. Bunun için herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Yaptığımız testler sonucu işitme sorunu olan vatandaşlarımıza ille de bizden cihazınızı alın diye diretmiyoruz. Bir şekilde sağlık hizmeti vermeye çalışıyoruz. Ben 14 yıldır sektör içerisindeyim. Yaklaşık 7 yıldır bu işi Bolu’da yapıyoruz. Bugüne kadar 10 binden fazla işitme cihazı takmışızdır ve hastalarımızdan yüzde 95’lik olumlu dönüş almışızdır. Biz doktorlarımızdan daha çok hastalarımızı görüyoruz. İşitme cihazı taktıktan sonra o cihazın ayarları ve kontrollerini sıklıkla takip ediyoruz. 5 yılda bir işitme cihazları yenilenmek zorunda ve biz hastamızın 5 yıl boyunca taktığı cihazın takipçisi oluyoruz. Biz ticaret ve sağlığın ortasında bir iş yapıyoruz. Yaptığımız işin manevi boyutu da var. Bir hastamızın işitme problemine deva olabilmek dünyanın en güzel duygusudur.” diye konuştu.

KORONAVİRÜS İŞİTME KAYBINA YOL AÇABİLİR

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının ateşli bir hastalık olduğuna ve işitme duyusunda zarara yol açabileceğine vurgu yapan Tut, “İşitme kaybı özellikle son 5-6 yıl içerisinde daha da çok arttı. Bunun sebeplerinden bir tanesi ise vatandaşların ilaçlara bağlı kalmasındandır. Kalp, tansiyon ilaçları, belli başlı antibiyotiklerin yan etkileri de işitme duyusunu etkilemektedir. Ateşli rahatsızlıklar da işitme kaybına yol açabilir. Şu anda koronavirüsün ateşli hastalık rahatsızlığı olduğunu biliyoruz. Yani koronavirüs geçiren bütün hastalarda işitme duyusu da olumsuz yönde etkileniyor. Biz ateşli rahatsızlık geçiren tüm hastalarımızın işitme testi yaptırması gerektiğini söylüyoruz.” Şeklinde konuştu.

AİLELERE UYARI

Kader Tut, ailelere de önemli uyarılarda bulundu. Tut, şöyle dedi; “Özellikle aileleri uyarmak istiyorum. Ebeveynlerimiz çocuklarının işitme kaybı yaşadığını anlayamıyor. 7 yaşına kadar gelmiş, okul çağında olan bir çocuğun sağ kulağı duyarken sol kulağında işitme kaybı olabiliyor ve bunu aileler anlayamıyor. Çocuklarda bunu bir sorun olarak algılayamadığından ailesiyle paylaşamıyor. Çocuklar evde televizyonu yüksek sesle dinlediğinde aileler çocuklarında dikkat dağınıklığı var zannediyor ama aslında çocuğun işitmesinde problem var. Çocuklardaki işitme sorununu genelde öğretmenleri fark ediyor. Derslerde odaklanma problemi yaşayan, algılama sorunu yaşayan çocukların işitme problemi olabileceğini velilere bildiriyor. Odaklanmada, algılamada sorun olduğunu düşündüğümüz çocuklarımızı işitme testlerine mutlaka götürelim. Dediğimiz gibi bu testler merkezimizde odyolog eşliğinde ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Özellikle birkaç bozucu etken varsa, görüş alanı dışında konuşan kişileri fark etmeme.Gürültü seviyesinden bağımsız olarak adının söylendiğini fark ettiğinde korkmuş veya şaşırmış bakış.Ses düzeyi ailenin diğer üyelerinin duyabileceği yükseklikteyken televizyona yakın oturma. Televizyon veya müzik setinin sesini makul olmayan yüksek düzeylere çıkarma. Telefondaki konuşmalara yanıt vermeme ve/veya sürekli kulak değiştirme. Yoğun, yüksek seslere tepki vermeme. Bunlar çocuklardaki işitme kaybı belirtileridir. Ayrıca çocuğunuz okul çağındaysa, hafif derecede işitme kaybı varsa dahi sınıfta dikkatle ilgili, davranışsal veya sosyal sorunlar sergileyebilir." 

2 yorum yapılmış

  • mudurnulu23 Temmuz 2020 - 10:04
    bundn 3 yıl once buraden chaz almıstık. ilgi ve alakaları 10 numara. Allah ıslerind kolaylk versinnn
    %100   (Toplam 1 oy kullanıldı.)
  • halit türker23 Temmuz 2020 - 10:53
    kızımın sag kulagında ısıtme problemi vardı. Bunu yıllar sonra hastaneye getrdigmzde anlamışsıtk .sımdı cok iyi sukur. kucuk yasta test onemli gercekten.
    %100   (Toplam 1 oy kullanıldı.)

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

8 YAVRUSU OLAN KÖPEĞİ DÖVEREK KATLETTİLERYAYLALARDA YIKIMLAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYORBOLU'DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI GENÇ KADIN YARALANDIBUGÜN MANŞETTE ONLAR VAR
sanalbasin.com üyesidir