Haber Arşivi  
  Webservisim.Net
     

GÖNÜL DİLİNDEN - RECAYİ ÇAĞLAR - GazeteBolu.Com / Bolu'nun Tarafsız Yerel Gazetesi / (Bolu Haberleri, Gazete, Sondakika)
 
GÖNÜL DİLİNDEN
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 17-03-2013 / 19-57

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Recayicaglar Haberleri  
 
GÖNÜL  DİLİNDEN
KALDIRIMLARIN DİLİ OLSA!

            HAİN ARAÇLAR!

(ARAÇ SAHİPLERİNİN VE BELEDİYENİN DİKKATİNE)

 

            Şehrimizin sokaklarında kaldırımlar ve sokaklar parke taşlar döşenerek yenilenmeye devam ediyor. Güzelleşen kaldırımlarda yürümek tabiki güzel bir duygu. Fakat daha mahallede imalat tamamlanmadan, kaldırımlarımız engebeli ve engelli hale geliyor. Hemde bizler sayesinde.

            Bahçelievler Mahallesi 50. Yıl Okulu civarı (Vardallı Sokak), devamında Borazanlar deresinin D 100'e doğru dere kenarındaki kaldırımların üzeri hafif ve ağır araçalrın park yeri haline geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Araçlara  bırak park edecek alanı araç trafiğinin düzenli işleyeceği yollar da yok diyebilirsiniz ancak; araç parkettiğiniz kaldırımlar, araçların yükünü kaldıramadığı için çökmeler meydana gelmesi, paramızı sokağa atmaktan başka bir anlam taşımaz. Sonuçta bu yapıların bedelini bizler, Bolu da yaşayanlar ödeyecek. Müteahhit firma yaptığı imalatı teslim etmeden kaldırımlarımız bozulmuş vaziyette.

            Parke taşlar kaldırımlara döşenmeden önce serilen malzeme el silindiri ile (bizler harman düzleştirirdik, adına da YÜVÜ derdik) bastırılsa, kaldırımlarımız bu kadar hasar görmeyebilir. Yada Zabıta ekiplerimiz bu  kaldırımlara parkeden araçlara Kabahatler Kanununa göre işlem yapsa yine kaldırımlarımız kurtulabilir.              

            Yine kaldırımlara dikilen ağaçlar için açılan alanların bazılarına ağaç dikilmemiş, yani çukurlar yanlış açılmış. Fakat buralara tekrar taş döşemeyi unutmuş olacaklarki (Muzaffer Işın Caddesi-Borazanlar deresi-D-100'e çıkış kısmı), açılan alan   doldurulmadığı için orası halen boş. Kaldırımları kullananları sakatlayabilir. Bu da ağaç diken ekiple kaldırım firmasının koordinasyonsuzluğundan kaynaklanıyor gibi görünse de, sıkıntısını vatandaş çekiyor.

            Köklü çözüm ise;

            Belediye tüm kapalı ve açık otopark alanlarını, çalışmaların biteceği güne kadar ücretsiz hale getirmesi. Hem vatandaş rahat eder, hemde yerel seçim öncesi bundan daha güzel bir propaganda şekli olamaz. Başkan bu önerimi değerlendirirse hem kendi kazanır, hemde Bolu. Ben otoparkları Boluspora verdim diyebilir. Ancak onun da çözümünü bulacağına eminim.

            İlgililer bu kadar yoğun çalışmada yukarıda arzetmeye çalıştığım yanlış davranışları ve aksaklıkları görmüyordur. Araç sahiplerimizde bu yanlış davranışlarından dolayı görevlilerce ikaz edilir yada yaptırım uygulanırsa paralarımız boşa harcanmamış olur. Kaldırım ve sokaklara döşenen parke taşlarının müteahhit firmadan geçici veya kesin kabulünü yapacak Belediye yetkililerini de şimdiden uyarmış oluyorum. Günü geldiğinde ya teşekkür ederiz, veyahut biz sizi uyarmıştık deme hakkını kendimizde buluruz.

 

14 MART TIP BAYRAMI / DÜNYA BÖBREK GÜNÜ

            14 Mart Tıp Bayramını kutladık. Tıbbiyelilerce kutlanan bu bayram aslında Çanakkale zaferinin devamında, 14 Mart 1919 günü tıbbiye üçüncü sınıf öğrencisi Hikmet  BORAN ve diğer tıp öğrencilerinin İstanbul işgalini protesto etmek için başlattıkları kutlu direnişin bayramı. İlk kutlama yılı olarak 14 Mart 1919 daki bu direniş gösterilmiştir. Aslında 14 Mart 1827 de II Mahmut döneminde Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle Tıphane-i Amire ve Cerrahane-i Amire  kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün Tıp Bayramı olarak kabul edilir. Tüm doktorlarımızın bayramını bende kutluyorum.

            İlimizde  görev yapan doktorlarımızın hepsi biribirinden değerli, bilgili, donanımlı. Bolu bu açıdan şanslı bir konumda. Deprem sonrası hastaların çadırlarda yattığı, ameliyatların çadırda yapıldığı günlerde Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesinde bir hekim tanıdım.Ortopedist Opr.Dr. Sn. Hüsamettin ÇAKICI.  Hastalarını gülen gözleriyle de tedavi ettiğini bir çok hastasından duymuştum. Hastanemizde fazla kalmadan akademisyenliği seçerek üniversiteye geçmişti. Tıp Bayramı öncesi bir  nedenle üniversitede karşılaşma fırsatım oldu. Hüsamettin hoca doçent olmuş, hasta tedavi ettiği gibi doktorda yetiştirmeye başlamış. Ancak aradan geçen on üç sene gibi uzun bir zaman dilimine rağmen mütevazi kişiliğinden hiç bir şey kaybetmemiş, gülen gözleri, samimi tavırları ile hastalarını tedavi etmeye devam ediyor Doç.Dr. Hüsamettin hoca. Gecenin ilerleyen saatlerinde hiç yüksünmeden hastaya müdahale etmek için istirahatinden feragat edip hastaneye koşuyor. Onların varlığı Bolumuz için bulunmaz bir nimet. Allah sayılarını arttırsın. Yokluklarını yaşatmasın.

            Can derdine düşünce bizleri hastaneye yetiştiren isimsiz kahramanlar 112 Acil Yardım Servisi çalışanları. Bu günde sizleri  unutmak en büyük haksızlık olur. Sizler, bizleri can derdine düştüğümüzde hastanelere ulaştırmasanız ne yaparız. Son yıllarda  sağlık hizmetlerinden öne çıkan 112 ambulans hizmetlerinin gösterdiği ivmedir desem yalan olmaz. Hükümetin sağlık politikasında hızla özelleştirmeye gittiği, hastaların memnun, çalışanların memnun olmadığı bir süreçte ne hikmetse 112 güçlendi. Evde sağlık hizmetinden tutunda, hastaneye evlerden  hasta nakline (yatalak hastalar için) kadar hizmetleri yüzlerinin akı ile başarıyorlar. Ambulans şoföründen, acil tıp teknisyenine, santral başındaki ihbarı değerlendiren personele kadar hepisi nazik, güler yüzlü ve candan. Ah bir de bu servisi gereksiz meşgul eden insanlar olmasa......Kadir ŞEN ve Nazife ŞİMŞEK'e 112'yi en güzel şekilde temsil ettiklerine müşahade ettiğim  için bir Bolu'lu olarak ayrıca teşekkür ediyorum.

            14 Martda aynı zamanda Dünya Böbrek günü olarak kutlanıyor. Ülkemizde 55-60 bin civarında böbrek hastası, 22-25 bin civarında böbrek nakli bekleyen hasta olduğu düşünülürse, organ bağışının önemi bir kez daha ön plana çıkıyor. Ben öldükten sonra organlarımın mezarda çürümesi yerine bir başka bedene can vermesinden daha güzel bir olay düşünemiyorum. Bu güne kadar gidip resmi olarak bağış belgemi doldurmadığım için kendimi affetmiyorum artık. Rabbim ömür verirse ilk resmi günde organ bağış belgesini gidip dolduracağım dostlar. Organ bağışı konusunda  sizlerde aileniz içinde sesli düşünün ve bir gün size de gerekebileceğini aklınızdan çıkarmadan konuyu enine boyuna tartışıp gereğini yapın.  Çok geç olmadan........ Geç kalmaktan kormaya gerek kalmadan.......

            Saygılarımla.


GÖNÜL DİLİNDEN : Google'da Ara
GÖNÜL DİLİNDEN
 
 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
         RECAYİ ÇAĞLAR

  KORUYUCU AİLE


         Dostlar merhaba; Seçimler yapıldı. Seçilenler koltuklarına oturdu. Şimdi vazife zamanı. Tüm seçilenlere hayırlı olsun dileklerimizi a

  AYRAN İÇTİK AYRI MI DÜŞTÜK


         Merhaba dostlar; Yerel seçimlere üç haftadan az bir zaman sürecinin kaldığı bu günlerde, yerel ve ulusal kanallarda izlediğiniz haber

 
           KÖŞE YAZILARI

HAMDİ BİRGÖREN 

AZİZ OLURLAR MI BİLMİYORUM

Tüm Yazıları

RECAYİ ÇAĞLAR                      

KORUYUCU AİLE

Tüm Yazıları

EMANET BY 

DERSHANELER KAPANACAK MI?

Tüm Yazıları

GÜRKAN DURA 

OTUZ PUAN FARKLA ÇIKARIZ

Tüm Yazıları

TÜM YAZARLAR

Hamdi BİRGÖREN         Emanet BY

Recayi ÇAĞLAR           Mustafa YÜĞÜN

Gürkan DURA               Öner DUMAN

 
           HAVA DURUMU

BOLU


           NÖBETÇİ ECZANELER


Döviz Piyasası


Altın PiyasasıVEFAT   BOLU GÜNCEL   BOLU İLÇELER   BOLU SPOR   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZI DİZİSİ   YAZARLAR  
YAZI   KÖŞE YAZILARI   EMANET BY   RECAYİ ÇAĞLAR   GÜRKAN DURA   HAMDİ BİRGÖREN  
RSS© 2012 GazeteBolu.Com / Bolu'nun Tarafsız Yerel Gazetesi / (Bolu Haberleri, Gazete, Sondakika)
HABER ARSiVi | Gizlilik ilkeleri | Kullanim Kosullari | Kunye | Reklam | iletisim  
sanalbasin.com üyesidir Yazilim Gelistirme Bolu Dizayn / Hosting WebServisim.Net